Назад до списку

Брекети

Брекети

За статистикою, понад 80% людей Землі мають ті чи інші порушення прикусу. Причин тому безліч, і повністю уникнути їх практично неможливо. Тому не засмучуйтесь, якщо Ви не потрапили до числа щасливчиків, які правильно кусають. Сьогоднішні досягнення ортодонтичної науки – а це, до речі, галузь стоматології, що найбільш динамічно розвивається – дозволяють у будь-якому віці усунути практично всі зубощелепні аномалії та деформації. Робиться це переважно за допомогою брекетів.

Що таке брекети

Брекети є невеликими пластинами квадратної або прямокутної форми з особливими пазами - або, як ще кажуть, замками - на зовнішній поверхні. Ці пластини приклеюються на зуби, а в пази (замки) протягується та закріплюється спеціальна дуга. Все це разом називається брекет-системою.

Як працює брекет-система

Для повноцінної роботи брекет-системи важливими є обидві її складові. Почнемо із самих брекетів. Звичайно, це не просто квадратики з металу або кераміки. Кожен брекет має унікальний набір характеристик, званих прописами. З математичної точки зору, прописи - це характеристики положення замку брекету по відношенню до його основи. Фактично ж у прописах запрограмовано напрям, в якому зуб буде переміщатися в процесі лікування, та відповідність його нового положення наступним параметрам: кут нахилу праворуч наліво (ангуляція), кут нахилу спереду назад (інклінація або торк), кут повороту вздовж поздовжньої осі (ротація) положення щодо лінії зубного ряду (in/out).

Тепер дуга. Спочатку вона має форму правильної щелепи і, що найголовніше, має пам'ять форми – тобто після будь-якої деформації прагнутиме повернутися до свого первісного вигляду. Це її властивість лежить в основі механізму роботи брекет-системи. На практиці він зазвичай реалізується наступним чином: на зуби з шостого по шосте або з сьомого по сьоме наклеюються брекети - підібрані індивідуально або готовий комплект, вибраний на основі попередніх досліджень. Після цього крізь пази всіх брекетів простягається дуга та закріплюється спеціальними замками на крайніх брекетах. Природно, при просуванні дуга деформується відповідно до реального стану зубів. Так починається процес лікування, під час якого дуга поступово повертає собі первісну форму, плавно переміщуючи зуби, до яких вона прикріплена – а брекети, точніше їх прописи, задають параметри цього переміщення.

Важливо!

На відміну від брекетів, які приклеюються один раз і зазвичай не знімаються до кінця лікування, дуги іноді потрібно замінювати. Робиться це для мінімізації стресу, що завдається зубощелепної системи пацієнта. Сьогодні ортодонти відмовилися від універсальних алгоритмів вирівнювання зубів, тому рішення про вид дуги, що використовується, і необхідність її заміни приймає лікар, і бувають випадки, коли вдається обійтися однією дугою протягом усього лікування. Але у складних ситуаціях уникнути зміни дуг практично неможливо. Тоді носіння брекет-системи умовно розбивається на три етапи. На першому брекети з'єднуються дугою круглого перерізу, оскільки така форма забезпечує мінімальну жорсткість за максимальної еластичності. В результаті зуби починають змінювати своє положення на «гранично низьких обертах», що дозволяє мінімізувати болючі відчуття та дискомфорт. Фактично це розгойдування для основного етапу лікування, на якому застосовується дуга прямокутного перерізу. Вона надає на зубний ряд інтенсивніший тиск, але завдяки правильній підготовці на першому етапі зуби переносять це відносно легко. Далі слідує завершальний етап з використанням дуги квадратного перерізу, що володіє максимальним тиском. Прямокутні і квадратні дуги завдяки своїй формі чіткіше фіксуються в брекеті і тому впливають як на зуб, так і на його корінь.

Еволюція підходу до ортодонтичного лікування

Ще нещодавно лікування брекет-системами було досить стандартизованим. Це називалося методом прямої дуги. У такому підході функція лікаря фактично зводилася до вибору тієї чи іншої брекет-системи, її встановлення та супроводу пацієнта в процесі лікування. Тобто основну роботу виконувала сама брекет-система, а лікар був чимось на зразок доповнення до неї. Успіх лікування практично повністю визначався якістю брекет-системи і ступенем прийнятності її прописів для конкретного пацієнта.

Сьогодні ситуація кардинально змінилася. Тепер першу скрипку грає не брекет-система, а лікар. Це стало можливим завдяки приходу на український ринок таких технологій, як брекети Damon (Даймон), де для кожного зуба прописи підбираються окремо, а лікар має можливість самостійно згинати дугу, тим самим роблячи переміщення зубів у процесі лікування набагато більш контрольованим.

Ці зміни торкнулися як системи підбору брекетів, а й вибору матеріалів виготовлення дуг. Тут першість здобули вироби з медичної сталі та титан-молібденового сплаву, оскільки саме вони дозволяють лікарю ідеально підлаштувати систему під конкретного пацієнта.

Результатом застосування такого підходу стало значне розширення можливостей ортодонтичного лікування та початок його успішного застосування там, де раніше проблему можна було вирішити лише хірургічним шляхом – наприклад, виправлення скелетного відкритого прикусу.

Важливо відрізняти!

Щоб не заплутатися, дуже важливо відрізняти різновиди брекетів від різновидів брекет-систем. Розглянемо їх усі по порядку.

Види брекетів

Металеві брекети. Виробляються найчастіше з нержавіючої сталі, також використовуються сплави, що містять нікель. Їхні основні переваги – надійність та низька ціна. Є, щоправда, і недолік – помітність у роті.

Найбільше цей вид брекетів підійде пацієнтам, які обирають бюджетні варіанти лікування і не переймаються тим, що у них на зубах багато місяців буде видно досить масивну металеву конструкцію.

У разі алергії на сталь або нікель можна використовувати титанові брекети. Вони дещо дорожчі, проте гарантовано не викличуть алергічної реакції. Є ще один гіпоалергенний варіант – брекети із золотим покриттям. При його виборі Ви фактично встановлюєте собі до рота досить добре помітну ювелірну прикрасу. Щоправда, у такому разі про економічність доведеться забути.

Пластмасові брекети. Сучасні технології дозволяють виготовляти пластмасу, здатну витримувати досить серйозні навантаження. Тому в нескладних випадках у пацієнтів, які обирають бюджетні варіанти лікування, є можливість поставити собі такий вид брекетів.

Керамічні брекети. Виготовляються із стоматологічної кераміки. Основною перевагою цього виду брекетів вважається їхня мала помітність на зубах. Такий ефект досягається за рахунок індивідуального підбору кольору брекетів, залежно від відтінку емалі зубів пацієнта. Але краса, як відомо, вимагає жертв - тому якщо Ви вирішили поставити собі керамічні брекети, то вам доведеться прийняти і деякі обмеження, що накладаються ними. Так, наприклад, з раціону потрібно буде виключити фарбуючі напої (кава, червоний і чорний чаї), про куріння ж не може бути й мови. Крім того, чистити зуби потрібно лише м'якою щіткою.

Керамічні брекети із металевим пазом. Це особливий вид керамічних брекетів. Їх використання дозволяє поєднувати естетичність кераміки та ефективність металевих брекетів.

Сапфірові брекети. Ці брекети повністю прозорі, тому зовсім непомітні у роті. Деякі виробники стверджують, що вони фрезеруються зі спеціально вирощених штучних монокристалічних сапфірів, інші ж визнають, що мова насправді йде про особливо міцну, випечену в особливих умовах кераміку. У будь-якому випадку пацієнт, який вибрав цей вид брекетів, одягає на свою усмішку найбільш естетичну з усіх нині ортодонтичних конструкцій.

Якщо пацієнт приймає рішення про встановлення такої системи, то в нашій клініці знімаються зліпки його щелепи та відправляються до Німеччини, звідки ми отримуємо як самі брекети, так і дуги спеціально виготовлені для конкретного випадку. Але навіть таке дороге лікування підходить далеко не всім, і справа тут зовсім не в ціні.

Важливо!

Існує міф про те, що ортодонтія швидше відноситься до сфери естетичної, а не клінічної медицини – щось схоже на пластичну хірургію. Це не так. Незважаючи на те, що від фінансових можливостей пацієнта, тут справді залежить досить багато, остаточне рішення про використання тієї чи іншої системи лікар приймає, спираючись насамперед на клінічні показання. Так, наприклад, якщо арабському шейху потрібно буде сильно розширити щелепу, то ставити доведеться вестибулярну систему, тому що навіть найкраща у світі лінгвальна просто не в змозі буде вирішити цю проблему через свої конструкційні особливості.

Вестибулярні брекет-системи, у свою чергу, діляться на лігатурні та самолігатурні (самолігуючі, безлігатурні).

Назва обох видів походить від слова «лігатура» – так позначають кріплення (гумове кільце, рідше тонкий металевий дріт), за допомогою якого фіксується дуга на брекеті.

До переваг лігатурних систем можна віднести їхню простоту, ефективність та ціну. До недоліків – громіздкість, складність адаптації на початковому етапі лікування та необхідність щомісячного відвідування лікаря для заміни лігатур.

Самолігатурні системи є більш досконалим видом ортодонтичних конструкцій, в яких брекети оснащені спеціальними фіксуючими дугу замками. Пацієнти набагато легше адаптуються до таких систем, їх легше доглядати, а головне, відвідування лікаря в процесі лікування можна скоротити втричі, що особливо зручно для людей, що живуть далеко від клінік, та й просто тих, хто цінує свій час. До речі про час використання самолігатурних систем зазвичай на три місяці скорочує час лікування.

Увага!!!

Незалежно від вибраного виду брекет-системи, Вам необхідно буде дотримуватись певних обмежень. Так, із раціону потрібно повністю виключити сухарі, грильяж та іншу дуже тверду їжу. Крім того, чистити зуби потрібно буде не двічі на день, а після кожного їди.

Постбрекетний період

Організм дуже любить повертати все «на круги своя», тому нове положення зубів, отримане за допомогою брекет-системи, потребує спеціальної фіксації. Для цього використовуються ритейнери. Вони бувають знімними (капи або пластиночні апарати) та незнімними. Останній варіант найбільш зручний для пацієнтів, оскільки не вимагає жодної уваги з їхнього боку. Незнімний ретейнер являє собою тонку тяганину, що приклеюється на зуби з внутрішньої сторони щелепи. Ретейнер абсолютно непомітний для оточуючих і не заважає гігієні ротової порожнини, оскільки приклеюється так, щоб залишити вільними міжзубні проміжки. В особливо важких випадках можливе призначення одночасно і знімних, і незнімних ретейнерів, але зазвичай незнімних цілком достатньо. Носити їх потрібно від 5 до 7 років, але оскільки ця конструкція не потребує заміни та не викликає дискомфорту, ортодонти «Клубу 32» рекомендують не знімати їх зовсім.

Запишіться на прийом!

 

Допомога ЗСУ

БЕЗКОШТОВНО
Детальніше
All rights reserved Google+ Club 32 Website promotion